Tudi leto 2023 smo posvetili dvigu transparentnosti in krepitvi integritete posameznikov za #SvetBrezKorupcije. Ob zaključku leta z vsemi, ki nam pomagate in nas podpirate na tej poti, delimo pregled dela Transparency International Slovenia v letošnjem letu ter se vam iz srca zahvaljujemo!
Želimo vam zdravja, radosti, uspehov in miru polno leto 2024!
Dobili smo zakon za #zascitazvizgacev, a naše delo ni končano
V letu 2023 se nam je uresničila dolgoletna želja v obliki Zakona o zaščiti prijaviteljev. Zakon ni popoln, a je veliko korak naprej, zato smo okrepili naše delo na področju izvajanja zaščite žvižgačev.
V sklopu našega kluba Forum poslovne integritete in transparentnosti organizacijam na podlagi večletnih izkušenj nudimo svetovanja, smernice in vodiče, usposabljanja in izobraževanja za zaupnike ter zaposlene, dostop do »Mreže zaupanja«, v okviru katere bomo organizirali srečanja zaupnikov, ki so prevzeli ključno vlogo za zaščito identitete prijavitelja znotraj organizacij, ter Linijo Spregovori!, digitalno pot za notranje prijave v organizaciji, ki omogoča varno, dvosmerno in popolnoma anonimno komunikacijo med prijaviteljem in zaupnikom.
Ob tem še naprej vodimo Center Spregovori!, preko katerega v Transparency International Slovenia pomagamo z brezplačnimi nasveti prijaviteljem nepravilnosti. Center smo v 2022 in 2023 okrepili z novimi sodelavci in prostovoljci ter vas pozivali k prijavi sumov nepravilnosti. Naše delo je pri tem podprla Evropska unija.
Spremljali smo integriteto v javni upravi
S Pravno mrežo za varstvo demokracije smo septembra 2023 na Ministrstvo za javno upravo naslovili dopis glede zaznanih kršitev načela enakosti volilne pravice v zvezi z določitvijo volilnih enot za volitve članov občinskih svetov. Dopis je eden od rezultatov raziskave Transparency International Slovenia, izvedene v okviru projekta Monitoring lokalnih volitev 2022, ki ga financira Veleposlaništvo ZDA v Sloveniji, na problematiko v zvezi z določitvijo volilnih enot pa je na primeru občine Sveti Jurij ob Ščavnici v septembru 2022 že opozorila Pravna mreža za varstvo demokracije. V okviru projekta smo poleg zaznanih kršitev analizirali županske kampanje na terenu in na podlagi objavljenih finančnih poročil ter spremljali enakost zastopanosti spolov. Pred dnevom samostojnosti in enostnosti smo predstavili izsledke poročila Transparentnost lokalnih volitev 2022.
V letu 2023 smo posodobili spletno stran Varuh integritete. Spletna stran gosti orodja, ki omogočajo javnosti spremljanje lobističnih stikov članov vlade, predstavnikov vlade in poslancev, izdane omejitve poslovanja zaradi zasebnih interesov funkcionarjev ter kakšna darila prejemajo javni funkcionarji. Aktivnim državljanom, novinarjem in organizacijam civilne družbe s podporo Evropske unije in Ministrstva za javno upravo tako omogočamo, da v večji meri spremljajo vplive na sprejemanje odločitev javnega pomena. Objavili smo tudi dva krajša videa, in sicer Posodobitev platforme Varuh integritete ter Namigi za uporabo platforme Varuh integritete. Veseli smo, da smo zagotovili sredstva za nadaljevanje programa Varuh integritete tudi za naslednje leto.
Skupaj z Oštro smo s podporo Veleposlaništva Krajevine Nizozemske v Sloveniji izvedli projekt, ki je namenjen zaščiti svobode govora medijev in nevladnih organizacij v Sloveniji, in s katerim se želi spodbuditi in prispevati k razpravi o strateških tožbah zoper udeležbo javnosti (t.i. tožbe SLAPP). Objavili smo predlog za razpravo o morebitnih strategijah odgovora na SLAPP tožbe, ki so namenjene zastraševanju in nadlegovanju novinarjev, aktivistov, znanstvenikov in drugih, ki sodelujejo v javnem dialogu, z uporabo sodnih postopkov.
V letu 2023 smo nadaljevali s projektom Vprašaj državo: enostaven dostop do informacij javnega značaja, v sklopu katerega se zavzemamo za okrepitev zavedanja o pravici do dostopa do informacij javnega značaja ter večjo uporabo mehanizma dostopa do informacij javnega značaja v praksi. V okviru projekta smo slovenskemu pravnemu redu prilagodili uporabnikom prijazno odprtokodno spletno orodje za dostop do informacij javnega značaja Vprašaj državo, ki je sedaj dostopna širši javnosti. Ob svetovnem dnevu pravice vedeti smo skupaj s partnerji izvedli okroglo mizo Sprašujmo – 20 let dostopa do informacij javnega značaja. Projekt je podprl Sklad NVO Ministrstva za javno upravo.
Pomagali smo javnosti nadzirati porabo javnih sredstev
V okviru mreže Open Spending EU Coalition (OSEUC) smo sodelovali pri pripravi poročila o transparentnosti porabe sredstev, ki so državam članicam Evropske unije (EU) dodeljena na podlagi Mehanizma za okrevanje in odpornost. Poročilo, ki zajema prakse desetih držav članic EU, ugotavlja, da obstaja večje tveganje za nastanek nepravilnosti in korupcije pri načinu porabe teh sredstev.
Pridružili smo se tudi prizadevanjem za pripravo Open Budget Survey 2023 in pripravili pregled za Slovenijo. Ugotovitve te več državne študije o prostoru za vključevanje javnosti v proračunske procese bo objavljeno v prvi polovici 2024.
V decembru pa smo začeli projekt spremljanja javnih naročil povezanih z odpravo posledic poplav, ki so letos prizadele velik del Slovenije.
#SvetBrezKorupcije stoji na mladih
Že tretje leto zapored smo spodbujali mlade v boju proti korupciji s podelitvijo nagrade za najboljše diplomsko oziroma magistrsko delo s področij delovanja TI Slovenia. Nagrado 2023 je prejel Nejc Pulko, ki je v magistrski nalogi predstavil Model imenovanja nadzornih svetov korporativnega upravljanja znotraj državnih podjetij v Sloveniji. Podoben nagradni natečaj smo razpisali znova tudi za leto 2024, ko bomo ponovno nagradili diplomsko ali magistrsko delo s področij korupcije, transparentnosti in integritete ter tako mlademu nadobudnemu posamezniku ali posameznici dali priložnost, da pridobi izkušnje na mednarodnem in lokalnem področju z udeležbo na poletni šoli Transparency International School of Integrity 2024.
V zaključku leta smo organizirali tudi Nagradni hekaton politične integritete v sklopu projekta Integrity Watch 3.0, na katerem je pet ekip mladih navdušencev za politiko, pravo, ekonomijo in informatiko tekmovalo v inovativni uporabi naše spletne platforme Varuh integritete. Hekaton je bil uspešen, saj nam je prinesel nove ideje za novo leto, predvsem pa spoznanje, da tovrstne dogodke večkrat ponovimo.
S povezovanjem smo krepili svoje delovanje
V letu 2023 smo kar dvakrat organizirali dogodek Forum poslovne integritete in transparentnosti, ki je namenjen gospodarstvu in obravnavi izzivov, ki jih boj proti korupciji prinaša v gospodarstvu ter predstavitvi novih usmeritev na področju spodbujanja integritete, etike in preprečevanja korupcije v gospodarstvu. Pri tem povezujemo gospodarstvenike, akademije, javno upravo ter drugo zainteresirano javnosti.
V zadnjih dveh letih krepimo tudi naša prizadevanja za povezovanje tako znotraj mreže Transparency International kot v sklopu drugih nacionalnih, evropskih in globalnih mrež. Med drugim sodelujemo z Whistleblowing International Network (WIN), Global Alliance for Tax Justice (kot članica evropske veje Tax Justice Europe), Open Spending Coalition, ATI Network (neformalna mreža ponudnikov rešitve za enostavnejši dostop do informacij javnega značaja) ter Glasom ljudstva.
Bilo je leto napredka.
Tudi leto 2023 so v Transparency International Slovenia zaznamovale spremembe v sestavi organov in med zaposlenimi. V začetku leta sta se nam pridružila dva nova zaposlena, tekom leta so odšli novim izzivom naproti trije zaposleni, pridružili so se nam novi prostovoljci in prostovoljke ter ponovno se je okrepil upravni odbor. Društvu so se pridružili tudi trije novi člani.
Okrepljeni tako vstopamo v novo leto, v katerem pa nas že čakajo nove ovire in izzivi v naših prizadevanjih za #SvetBrezKorupcije. Pridružite se nam kot člani, prostovoljci ali drugače podprite naše delo. Skupaj smo odpornejši.