Aktualno

Poročilo z dogodka: 8. Forum poslovne integritete in transparentnosti

V Transparency International (TI) Slovenia smo včeraj, 21.11. 2023, v poslovni stavbi Avto-moto zveze Slovenije že osmič izpeljali svoj osrednji letni dogodek Forum poslovne integritete in transparentnosti. Rdeča nit tokratnega Foruma je bil dvig organizacijske kulture v luči nove zakonodaje na področju žvižgaštva (Zakon o zaščiti prijaviteljev) in nedavno predstavljenih evropskih standardov trajnostnega poročanja.

V uvodnem nagovoru je predsednica TI Slovenia Neža Grasselli predstavila širši kontekst boja proti korupciji za nas in opozorila na nujo odločnejših korakov, kar je predstavljalo lepo podlago za sledeče okrogle mize in predavanja. Prvo je izvedel Nejc Pulko (poslovni razvoj, Resalta d.o.o.), nagrajenec letošnjega natečaja za najboljše magistrsko delo s področja delovanja TI Slovenia. Predstavil je svoj inovativni model imenovanja nadzornih svetov korporativnega upravljanja znotraj državnih podjetij v Sloveniji.

Gostji okrogle mize Ustvarjanje sinergij v zdravi organizacijski kulturi: ESG poročanje in integriteta sta bili Anita Hrast (soustanoviteljica in direktorica, Inštitut za razvoj družbene odgovornosti) in Lucija Glavič (višja strokovna sodelavka, Sektor kontrolinga, plana in analiz, Delavska hranilnica). Anita Hrast je govorila o nujnosti privzemanja vrednot trajnostnosti in etike v podjetjih, Lucija Glavič pa je med drugim poudarila, da so se podjetja zelo usmerila v zeleni prehod in da ta trenutno prevlada vsem ESG (Environmental, social, and corporate governance) vsebinam.

Bolj splošno stanju boja proti korupciji se je posvetila okrogla miza Preventiva: Transparentno in zrelo poslovanje v javnih gospodarskih družbah. Dr. Robert Šumi, predsednik Komisije za preprečevanje korupcije, je izpostavil, da je pri nas integriteta še vedno smatrana kot nadstandard, zaradi česar bomo morali še precej delati na spremembi družbenega dojemanja korupcije. Županja Mestne občine Domžale mag. Renata Kosec je govorila o pomenu delovanja nadzornih teles in mehanizmov, s pomočjo katerih mora integriteta postati del organizacijske kulture in kulture v družbi. Dr. Marjetka Levstek, direktorica podjetja JP Centralna čistilna naprava Domžale – Kamnik d.o.o., pa je poudarila, da v njenem podjetju iz želje po transparentnosti in integritetnemu delovanju redno izvajajo revizijo, čeprav k temu zaradi majhnosti niso zakonsko zavezani. To lahko izpostavimo kot primer dobre prakse, kakršnim smo se posvečali tudi pri naslednjem panelu.

Panel Konzultacije s strokovnjaki: Osveščanje in odprta komunikacija v organizaciji je (z vnaprej posnetim) predavanjem odprla Simona Roškar, svetovalka za trajnostno upravljanje in poročanje pri organizaciji Kreativna komunikacija. Interno komunikacijo v organizacijah je primerjala z vzgojo, ki pa mora biti stalna in temeljiti na dobrem zgledu. Izpostavila je nujnost dvosmerne komunikacije za trajnostno poslovanje, težave z »uradniškim« jezikom, ki pri komuniciranju novih pravilnikov otežuje razumevanje sporočila, pa tudi smiselnost preverjanja razumevanja sporočil pred širšim obveščanjem. Mag. Matjaž Ujčič, vodja Pravne službe pri podjetju Intereuropa d.d., je pri svoji predstavitvi poudaril pomen zgleda, ki ga zaposlenim in tudi strankam z integritetnim delovanjem daje uprava. Intereuropa je anonimno linijo za prijave razvila že leta 2017, Ujčič pa je kot ključne vidike v tem kontekstu izpostavil vztrajnost in rednost ozaveščanja ter usposabljanja zaposlenih ter razumevanje za različne kulture in različne odnose do integritete. Katja Jerič, vodja pravnih in splošnih zadev pri AMZS d.d., pa je pri predstavitvi pravilnika za prijave kršitev pri AMZS med drugim omenila smiselnost uporabe spletnega brskalnika Tor, kar je tudi praksa, ki jo zagovarjamo na TI Slovenia. Kot dobro prakso lahko pri AMZS d.d. izpostavimo tričlansko komisijo za zaupnike, sestavljeno iz predstavnikov delodajalca, sindikata in sveta delavcev.

Govorci na okrogli mizi Kurativa: Oblikovanje učinkovitih ukrepov na podlagi ugotovljenih nepravilnosti so se strinjali, da je vedno koristno, če so nadzorniki in revizorji v proces preiskave vključeni na čim bolj zgodnji točki. Mag. Primož Marinšek, član upravnega odbora pri Združenju notranjih revizorjev IIA in direktor notranje revizije pri Banki Slovenije, je povedal, da so v Združenju revizorjev usmerjeni predvsem v izboljšave v določeni organizaciji, bistvo preiskave niso same nepravilnosti. Določiti pa je treba, če je za nepravilnost kriv osebni faktor ali gre za pomanjkljivost v kontrolnem okolju. Mag. Irena Prijović, izvršna direktorica Združenja nadzornikov Slovenije, je govorila tudi o primerih, ko se nepravilnosti pojavijo na ravni same uprave. mag. Mojca Koder, podpredsednica Združenja preizkušenih preiskovalcev prevar – ACFE Slovenija, pa je med drugim poudarila, da je nesmiselno stremeti k popolnem izkoreninjenju kršitev, ker bo do slednjih vedno prihajalo, lahko pa zasledujemo cilj, da se nepravilnost odkrije čim prej.

Zadnja okrogla miza je ponudila rahel tematski odmik od ostalih delov Foruma. Posvečena je bila krepitvi integritete v športu, kar je še eno od področjih delovanja TI Slovenia. Mag. Miran Kos z Olimpijskega komiteja Slovenije je sicer povedal, da šele v zadnjem obdobju opaža večje korake v smeri boja proti korupciji v športu, pri tem pa je najbolje urejen boj proti dopingu. Red. prof. dr. Matej Tušak, športni psiholog in profesor na Fakulteti za šport (UL), je po drugi strani poudaril, da Slovenija pozitivno izstopa s svojim Zakonom o športu, ki je dobra podlaga za razne ukrepe s tega področja. Skozi primere iz svoje prakse je ponazoril visoko motiviranost in po drugi strani slabo finančno situacijo nekaterih športnikov, ob katerih je verjetnost zlorab visoka. Tomaž Ambrožič, strokovnjak za športni marketing, pa je govoril predvsem o poslovni plati in o družbenem vplivu športa. Po njegovem mnenju je javnost tista, ki mora postaviti etične meje in kriterije, prav šport pa mora biti odgovor na družbeno krizo vrednot.

Pri TI Slovenia smo v predavanjih in okrogli mizah dobili precej idej za naše nadaljnje delo, odziv številčnega občinstva pa nam bo predstavljal dodatno motivacijo.

Programski odbor 8. Foruma poslovne integritete in transparentnosti so sestavljali Neža Grasselli, Igor Klančnik, Milan Dragič, Dagmar Šober, Nina Trček in Maruša Babnik.

Hvala vsem, ki ste bili z nami!