Aktualno

Odprto pismo predsedniku vlade o krepitvi zavez za boj proti korupciji na dogodku OZN

V Transparency International Slovenia smo skupaj s 65 sopodpisniki na predsednika vlade Republike Slovenije naslovili odprto pismo v zvezi z bližajočim se dogodkom Organizacije združenih narodov (OZN) z naslovom Summit of the Future, ki bo potekal 22. in 23. Septembra 2024 v New Yorku, in povezanim ključnim zaključnim dokumentom – Pakt za prihodnost (Pact for the Future). 

Korupcija bistveno ovira doseganje ciljev trajnostnega razvoja, saj ima vseprisotne negativne učinke na upravljanje, gospodarsko rast in socialno pravičnost. Trdno smo prepričani, da mora mednarodno soglasje o tem, kako zagotoviti boljšo sedanjost in zaščititi prihodnost, v središče postaviti boj proti korupciji. Čeprav pozdravljamo zavezo iz Pakta za prihodnost, da se odpravi vrzel v financiranju ciljev trajnostnega razvoja v državah v razvoju, vključno s krepitvijo sedanjih prizadevanj za preprečevanje nezakonitih finančnih tokov, korupcije, pranja denarja in davčnih utaj ter boj proti njim, je ta zaveza zelo omejena po svojem obsegu in ne obravnava korupcije kot globalnega, presečnega in perečega problema, kakršen je.   

V odprtem pismu državam članicam OZN priporočamo sprejetje šestih zavez, da bi zagotovili oblikovanje pakta, ki bo prihodnost zaščitil pred korupcijo, in sicer:  

  1. Zaveza k hitrejšemu izvajanju obveznosti iz Konvencije Združenih narodov proti korupciji (UNCAC), k izpolnjevanju zavez iz Politične deklaracije posebnega zasedanja Generalne skupščine OZN (UNGASS) proti korupciji iz leta 2021 in k bolj natančnemu spremljanju obeh. 
  2. Zaveza k odpravi finančne tajnosti v vseh sektorjih, omejevanju spodbujevalne vloge posrednikov v zasebnem sektorju ter spodbujanju čezmejnega sodelovanja in izmenjave obveščevalnih podatkov z zavedanjem, da gre za ključne ukrepe v boju proti nezakonitim finančnim tokovom, povezanim s korupcijo, zlorabo davkov, organiziranim kriminalom in drugimi kaznivimi dejanji na eni strani ter za mobilizacijo dodatnih domačih virov za financiranje trajnostnega razvoja na drugi strani.
  3. Zaveza k večji transparentnosti, odgovornosti in krepitvi protikorupcijskih zaščitnih ukrepov v proračunskih ciklih držav prejemnic, da se zagotovi dodeljevanje, upravljanje in poraba sredstev na način, ki bo izboljšal dostop do osnovnih javnih storitev, kot tudi prizadevanja za mir, stabilnost in vključujoč trajnostni razvoj.
  4. Zaveza k zagotavljanju dostopa javnosti do informacij in varovanju temeljnih svoboščin kot ključnih funkcij transparentnih, vključujočih in odgovornih institucij.
  5. Obravnava korupcije kot resne grožnje miru in varnosti ter temeljnega vzroka in posledice konfliktov v okviru ukrepa 25. Obravnava tveganj, ki jih korupcija predstavlja za stabilnost in varnost družbe, vključno s krepitvijo upravljanja institucij, povezanih z ohranjanjem miru in varnosti, ter z vključevanjem ukrepov dobrega upravljanja v nacionalne strategije na področju preventive in vzpostavljanja miru v okviru ukrepa 18.
  6. Priznanje posebnega pomena transparentnosti, sodelovanja javnosti, prevzemanja odgovornosti in dobrega upravljanja v procesih in ukrepih podnebne politike. 

Vsebina odprtega pisma