Aktualno

O integriteti in zaščiti prijaviteljev na poslovnem zajtrku EY

Dne 10. 7. 2024 je generalna sekretarka Transparency International Slovenia Maruša Babnik na povabilo Janje Skamlič, partnerke na področju forenzike in integritete poslovanja v podjetju Ernst & Young, sodelovala na poslovnem zajtrku z naslovom ‘Ali lahko zaupanje preživi brez integritete?’ 

Izhodišče za pogovor je predstavljalo pred kratkim izdano EY Globalno poročilo o integriteti. V raziskavi je sodelovalo tudi 96 slovenskih podjetij, ki so v visokem deležu (61 %) ocenila, da so se standardi integritete znotraj njihove organizacije v zadnjih dveh letih izboljšali. Prisotni smo se strinjali, da gre delno za pozitivne premike na področju zakonodaje (sprejem Zakona o zaščiti prijaviteljev) in prenovljenih standardov trajnostnega poročanja, pri čemer zaznavamo vse večji poudarek na steber G (governance, upravljanje). Delno pa so rezultati morda preveč optimistični glede na profil anketirancev, saj so imele npr. družbe na področju finančne industrije zakonsko podlago za dvig standardov na področju integritete že prej. 

Manj vzpodbudni so podatki potencialnih slovenskih prijaviteljev, ki so kot razlog za neprijavljanje nepravilnosti navedli strah za osebno varnost (58 %) in pritiske vodstva (54 %). Podatki še posebej izstopajo v mednarodnem kontekstu, kjer so tovrstne bojazni prijaviteljev bistveno manjše (27 %, oz. 26 % pri anketirancih na razvitih trgih). Z gosti smo se tako dotaknili ne samo pomembnosti robustnih notranjih prijavnih mehanizmov za zaščito prijaviteljev, ampak tudi opolnomočenja različnih deležnikov v organizacijah (zaupniki, zaposleni, vodstvo) in rednega osveščanja o tem, zakaj mehanizmi obstajajo in kako delujejo. Enako pomembna je tudi odprta kultura v organizaciji, ki temelji na zaupanju, omogoča lažje prepoznavanje potencialnih nepravilnosti, v primeru zaznanih nepravilnosti pa zagotavlja tudi ustrezno ukrepanje.  

Avtor fotografij: Ernst & Young Svetovanje d.o.o.