Aktualno

Odziv: Izpolnjevanje priporočil Skupine držav proti korupciji (GRECO) nezadostno in zaskrbljujoče

V Transparency International Slovenia pozorno spremljamo ugotovitve drugega poročila petega kroga ocenjevanja Skupine držav proti korupciji (GRECO), ki je bilo objavljeno danes. Poročilo, ki se nanaša na preprečevanju korupcije in spodbujanje integritete pri najvišjih nosilcih izvršilne veje oblasti in organih odkrivanja in pregona, ugotavlja, da je Slovenija zadovoljivo izpolnila le pet od petnajstih priporočil. Čeprav gre za napredek v primerjavi s prejšnjim poročilom petega kroga ocenjevanja, ko ni bilo zadovoljivo izpolnjeno nobeno priporočilo, je napredek na nekaterih področij počasen in komaj zaznaven. 

Natančneje, GRECO v zvezi z najvišjimi nosilci izvršilne oblasti ocenjuje določen napredek predvsem glede večje ozaveščenosti o integriteti in krepitvi nekaterih predpisov, a hkrati poudarja, da bi bila potrebna »precejšnja nadaljnja prizadevanja«. Glede organov odkrivanja in pregona zaznava nekatera »omejena prizadevanja« in predlaga večji napredek na področju zagotavljanja preglednosti postopkov napredovanja v policiji.  

Kot posebej problematična oziroma v celoti neizpolnjena GRECO izpostavlja priporočilo o izdelavi načrta integritete za vlado kot krovnega dokumenta, ki bi temeljil na Zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije (priporočilo iii), in priporočila, ki se nanašajo na izboljšanje obvladovanja nasprotja interesov. V slednje spadajo priporočila, da se oblikuje organizacijska strategija na tem področju tako v okviru državne uprave (priporočilo vi) kot tudi v policiji (priporočili xii in xiv). 

V Transparency International Slovenia že od leta 2015 spremljamo napredek Slovenije pri izpolnjevanju priporočil organizacije GRECO in opozarjamo na pomembnost naslavljanja vrzeli v slovenski ureditvi, ki jih vedno znova ugotavljajo tudi poročila GRECO. Situacija ni bistveno boljša niti ob nekaterih korakih v pravo smer, ki jih poročilo še ne upošteva, kot je npr. sprejem in uveljavitev novega Zakona o zaščiti prijaviteljev, ki ga v Transparency International Slovenia še posebej pozdravljamo in se zavzemamo za njegovo celostno in učinkovito implementacijo v praksi. 

Poročilo GRECO pa glede na zgodovinsko najslabši rezultat Slovenije na Indeksu zaznave korupcije (CPI) za leto 2022 (56/100) ni presenetljivo. Kot smo že večkrat poudarili, so za spodbujanje integritete in preprečevanje korupcije potrebni celosten pristop in konkretnejši koraki, predvsem in tudi na najvišjih ravneh izvršilne oblasti. Potrebno je zasledovanje ničelne tolerance do korupcije. 

Transparency International Slovenia tako opozarjamo, da naj se v celoti in nemudoma, oziroma v rokih, ki jih je postavil GRECO, na zadovoljiv način naslovi vsa njegova priporočila.