Danes obeležujemo mednarodni dan boja proti korupciji. Raziskave kažejo, da je blaginja družbe v posamezni državi obratno sorazmerna s stopnjo korupcije. Transparency International Slovenija že 15 let aktivno deluje na področju integritete, transparentnosti in preprečevanja korupcije. Želeli bi in delamo na tem, da bi se v Sloveniji dosegel družbeni in širši politični konsenz, podoben uspešnim praksam v državah, kot so Nova Zelandija in skandinavske države, kjer velja ničelna toleranca do korupcije.
Ugotavljamo, da je v Sloveniji korupcija skoncentrirana okrog porabe javnih sredstev, sprejemanja ključnih političnih odločitev in gospodarjenja z javnim premoženjem (bodisi podjetji v državni lasti, bodisi privatizacijskimi procesi).
Ob letošnjem dnevu boja proti korupciji izpostavljamo, da je za uspešen boj proti korupciji izredno pomembno spoštovanje mehanizmov za preprečevanje, odkrivanje in pregon korupcije, ter pristojnih institucij. Le tako lahko Komisija za preprečevanje korupcije in sodišča ter drugi pristojni organi in institucije, nemoteno opravljajo in uspešno opravijo svoje delo.
Medtem ko velja domneva nedolžnosti, dokler postopki niso pravnomočno zaključeni, so povsem neprimerne in nesprejemljive izjave politikov in drugih odločevalcev, ki so naperjene zoper institucije ali postopke, ki jih te vodijo. Opozarjamo, da spodkopavanje ugleda, sejanje dvoma v družbi glede mehanizmov in dela institucij za preprečevanje, odkrivanje in pregon korupcijskih dejanj, kot tudi nespoštovanje ali relativiziranje njihovih odločitev, povzroča dolgotrajno in težko popravljivo škodo ne le za ugled teh institucij, temveč tudi za sam boj proti korupciji. Žal smo bili nedavno priča tovrstnim pristopom tako predsednika vlade kot tudi vodje največje opozicijske stranke, katerega podporniki so pred sodiščem celo napadli novinarje. Takšne pristope in ravnanja na tem mestu ostro obsojamo. Politike in slovensko javnost pozivamo, naj spoštujejo pristojne institucije s področja preprečevanja, odkrivanja in pregona korupcije, postopke, ki jih vodijo, njihove odločitve ter drugo delo, ki ga opravljajo.
Za vzpostavitev skupne zavesti o pomenu spoštovanja integritete in ničelne tolerance do koruptivnih dejanj smo odgovorni vsi – a posebno odgovornost nosijo nosilci oblasti, ki s svojim ravnanjem javnosti postavljajo standarde sprejemljivega ravnanja.
TI Slovenia