Aktualno

Prenos Direktive SLAPP: Priložnost za korak naprej

13. januarja 2025 se je Dagmar Šober iz Transparency International Slovenia udeležila sestanka, ki ga je organiziralo Društvo novinarjev Slovenije. Na njem so se zbrali predstavniki Ministrstva za pravosodje, PMVD, odvetniških pisarn in drugi deležniki, da bi razpravljali o prvem osnutku Zakona o zaščitnih ukrepih zoper strateške tožbe za onemogočanje javnega udejstvovanja, ki je trenutno v javni obravnavi do 31. 1. 2025 (v nadaljevanju ‘zakon’).

Za zakonsko ureditev področja t.i. »tožb SLAPP« (strategic lawsuits against public participation, oz. strateške tožbe za onemogočanje udeležbe javnosti) si v TI Slovenia prizadevamo že več let. V okviru preteklih aktivnosti smo izdali tudi publikacijo s priporočili glede morebitnih zakonskih rešitev, ki bi zaščitile tarče in bistveno zmanjšale učinke tovrstnih tožb, ki so namenjene zlasti zastraševanju in finančnemu izčrpavanju posameznikov ali organizacij, ki v javnem interesu opozorijo na nepravilnosti ali zlorabe.

Kaj zakon prinaša – in česa (še) ne?

Pri nastajajoječem zakonu gre za prenos Direktive (EU) 2024/1069 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. aprila 2024 na področju SLAPP (v nadaljevanju ‘direktiva’). Direktiva določa minimalne standarde na predmetnem področju, v TI Slovenia pa si bomo prizadevali za širše področje uporabe in obsežnejši krog upravičencev. V trenutnem predlogu se namreč zakon uporablja samo v zadevah civilnega in gospodarskega prava, kar po našem mnenju ni dovolj, saj se je po naših ugotovitvah večina (62 %) tožb SLAPP nanašala na kazenske postopke. Iz tega razloga bi morali področje uporabe ustrezno razširiti na kazensko in tudi druga področja. Namen direktive je zlasti zaščita novinarjev in medijev, a so tarča tožb SLAPP pogosto tudi predstavniki nevladnih organizacij, akademiki, znanstveniki in drugi posamezniki, zato od zakonodajalca pričakujemo, da bo krog upravičencev dovolj širok.

Prenos direktive tako predstavlja edinstveno priložnost, da pridobimo zakon, ki bo celovito naslavljal področje strateških tožb za onemogočanje udeležbe javnosti in ustrezno zaščitil vse potencialne tarče tovrstnih postopkov. Tarča zlonamernega postopka lahko namreč postane vsakdo od nas.