Na koncu februarja 2025 se je v Berlinu zbralo deset partnerskih organizacij, da bi prve ugotovitve raziskav v okviru projekta STEP EU spremenili v politična priporočila in zagovorniška sporočila.
Vodilni partner mednarodnega projekta STEP EU, Transparency International, je skupaj s projektnimi partnerji (nacionalne organizacije Transparency International iz Francije, Nemčije, Irske, Italije, Latvije, Litve, Slovenije, Španije in Transparency International EU) v Berlinu organiziral dvodnevne delavnice, na katerih smo okrepili medsebojno učenje ter si izmenjali izkušnje iz raziskovalnega dela. To je bilo vezano na različne registre premoženja in kapacitete organov pregona pri odkrivanju kaznivih dejanj korupcije in pranja denarja.
Skozi produktivno razpravo smo opredelili prednostna področja in konkretizirali naša zagovorniška sporočila, ki bodo osredotočena zlasti na popoln (nefiltriran) in brezplačen dostop do registrov premoženja za organe pregona in finančno-obveščevalne enote. Prizadevali si bomo tudi za poenoteno in konkretno definicijo pojma ‘pravni interes’ (legitimate interest), na katerega se običajno sklicujejo upravljalci podatkov pri dostopu civilne družbe do registrov premoženja. Prav tako smo raziskali strateške priložnosti za vključevanje zagovorniških ciljev, ki bodo vezane zlasti na prenos Direktive (EU) 2024/1640 o mehanizmih, ki jih morajo vzpostaviti države članice za preprečevanje uporabe finančnega sistema za pranje denarja ali financiranje terorizma.
Prve uradne ugotovitve projekta STEP EU in priporočila na mednarodni ravni pa bomo objavili v maju 2025.


