Aktualno

Poročilo Election-Watch.EU o opazovanju EU volitev objavljeno

Organizacija Election-Watch.EU je 30. septembra objavila končno poročilo s ključnimi ugotovitvami, dobrimi praksami in priporočili misije za oceno volitev v Evropski parlament leta 2024. Misija je od začetka maja do sredine junija ocenjevala evropske volitve v 27 državah članicah EU na podlagi šestih ključnih načel: integritete, vključenosti, odgovornosti, preglednosti, enakosti in odpornosti. Spremljanje volitev v Sloveniji je koordinirala Transparency International Slovenia.

Končno poročilo je dostopno tukaj.

21 priporočil končnega poročila se osredotoča na pospeševanje volilnih reform v EU. Ključni predlogi vključujejo krepitev sodelovanja med evropskimi institucijami in državami članicami, odpravo neskladnosti v nacionalnih volilnih predpisih in uskladitev meril volilne pravice. Glavna priporočila poudarjajo potrebo po večji dostopnosti za invalide, večji udeležbi žensk ter spodbujanju vključevanja narodnih manjšin, mladih in mobilnih državljanov EU.

Dodatna prizadevanja so potrebna za uskladitev registracije volivcev in kandidatov, krepitev evropskega značaja kampanj ter izboljšanje preglednosti in nadzora nad financiranjem kampanj. Za obravnavanje pritožb volivcev, zagotavljanje neodvisnega opazovanja volitev in objavo podrobnih volilnih izidov je ključnega pomena zanesljiv mehanizem za krepitev svobode medijev in izvajanje novih predpisov o družbenih medijih; s tem se spodbujata preglednost in zaupanje javnosti.

Ob objavi končnega poročila je predsednik Election-Watch.EU, dr. Armin Rabitsch, dejal: „Naš cilj je povečati ozaveščenost državljanov o pomenu evropskih volitev in prispevati k skladnosti med državami članicami, tako da poudarimo dobre volilne prakse in zagotovimo priporočila za nadaljnje izboljšave.“

Election-Watch.EU se od leta 2019 zavzema za večjo evropsko volilno integriteto in krepitev demokratičnih volilnih procesov. Nestrankarske mednarodne misije za opazovanje volitev, ki jih vodijo državljani, so bistvene za krepitev demokratičnih načel in spoštovanje mednarodnih standardov človekovih pravic v volilnih praksah.

Povzeto po sporočilu za javnost Election-Watch.EU.